Sama jezdím už víc jak čtyři roky, ale nebojte, s osamělostí to nemá nic společného. Neznám moc lidí, kteří by vyrazili na cesty sami, ale ti, kteří to zkusili, už nechtějí jinak. Když jezdíte sólo naučí vás to naprosté samostatnosti a pochopíte, kdo vlastně jste a co chcete. Je totiž jenom na vás, jak budete svůj čas trávit, co je pro vás důležité a co ne. Začnete žít mimo svoji konformní zónu a to z vás může udělat úplně jiného, ale rozhodně lepšího a silnějšího člověka. Navíc poznáte spousty zajímavých lidí a osud vám připraví nejednu zkoušku, ze které vždycky vyjdete jako vítěz, protože další zkušenost, kde jste museli zabojovat sami, vás může jenom obohatit.

Každé POPRVÉ je šok, takže se připravte na vlastní chyby, nové situace, nové výzvy. Ego nechte doma a INTUICI postavte na první místo. A co nepodcenit a na co si dát pozor když jedete sólo?

 

ROZPOČET

Peníze jsou prostě důležité, co si budeme povídat. Než vyrazíte, dobře rozplánujte rozpočet. Mrkněte, jaké jsou ve vaší destinaci ceny a rozhodně mějte nějakou rezervu, kdyby došlo na nejhorší, a vy jste se chtěli třeba ze dne na den vrátit. Mrkněte na ceny ubytování, ale i dopravu, stravování atd. Je třeba mít představu, kolik peněz budete potřebovat.

BEZPEČNOST

Na tu se mě ptá každý. Samozřejmě, jsou země méně a více bezpečné, ale pokud si dáváte pozor a vyhýbáte se nepříjemným situacím, pak budete ok. Základní pravidla platí všude: samotná se v noci necourám po ulicích, nenechávám ležet mobil, peníze nebo doklady bez dozoru, dívám se kolem sebe a poslouchám intuici. Pokud mám o něčem vyloženě pochybnosti, ptám se místních. Bez pojištění bych nikam nejela, ač jsem ho sama ještě nevyužila (to musím zaklepat). A samozřejmě se pravidelně hlásím, aby někdo aspoň trochu věděl, kde zrovna jsem.

INFORMACE

Než vyrazíte na cestu, rozhodně načtěte co nejvíc to jde. Dnes jsou informace o čemkoliv tak snadno dostupné, že mi hlava nebere, jak můžou jet lidi na dovolenou a pak být překvapení, že tam třeba není wifi, nebo nemůžou platit kartou. Zjistěte si aspoň základní kulturní informace a taky jestli nejsou povinná očkování.

NAČASOVÁNÍ A DOCHVILNOST

Timing je pro mě klíčová věc. Je pravda, že když jsem doma, tak mám snad vždycky zpoždění, ale na cestách je to pro mě nemyslitelné. Nechat si uletět letadlo nebo odjet loď vám může pěkně zkomplikovat život. Jsou země, kde je se jaksi úplně neřídí, podle časových harmonogramů a tak je opravdu lepší, být všude včas a v klidu omrknout situaci.

KOMUNIKACE

"Líná huba holé neštěstí "a na cestách to platí dvojnásob. Buďte zvídaví a zvědaví. Ptejte se místních domorodců, na recepci, ale klidně i jiných cestovatelů. Můžete najít parťáka na další cestování, snadný odvoz a nebo třeba přítele na celý život.

Jazyková bariéra je samozřejmě otázka sama o sobě a mnoho mých kamarádů ji používá jako ten nejlepší argument, proč nemůžou cestovat. Podle mě ale základy stačí, protože když musíte, tak se prostě domluvíte. Už jsem byla x-krát v situacích, kdy přišly na řadu ruce, nohy a hlavně úsměv a můžu potvrdit, že to šlo a ještě to byla neskutečná sranda.

ČISTÝ STŮL

Pokud se chystáte na dlouhodobé trajdání po světě, stejně jako já, ověřte si (třikrát), že nemáte doma nějaké nevyřízené pohledávky. Účty za telefon, pokuty za jízdy na černo, daně, emocionální záležitosti atd. Není totiž nic horšího, než zrovna tyhle věci řešit z ciziny.

tlacitka-eri.gif
tlacitka-solo.gif
tlacitka-digi-nom.gif
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

© 2019 by Eri Salcmann