top of page
Mexicog.gif

V roce 2018 jsem si udělala celkem neplánovaný výlet do Mexika, který se nakonec stal jedním z mých nejdelších road tripů. Půjčení auta v Mexiku vyjde opravdu levně, a tak jsme dlouho neváhali a rozhodli se místo poválování na pláži prozkoumat poloostrov Yukatán. Přejeli jsme kontinent od východu k západu, viděli mexické hory i nížiny, pouště, stepy, pláže plné lidí, ale i ty, o kterých nikdo neví. Hledali jsme jeden z nejlepších utajených surfařských spotů, viděli následky zemětřesení, navštívili cenote i mayské ruiny, pojídali a popíjeli s místními a taky jsme se leckteré tequile a mezkalu podívali na zoubek.

 

Během dvou týdnů jsme ujeli 3,5 tisíce kilometrů. Pravidelně jsme se v řízení střídali a i přes veškerá varování, jsme několikrát řídili i v noci. Musím zaklepat, měli jsme kliku a žádné neštěstí, o kterých se v Mexiku vypráví, nás nepotkalo, až na jednu maličkost…

 

Užívala jsem si řízení podél mexického zálivu. Počasí nám přálo, slunce hřálo a k tomu všemu mexické rádio😊 Zbývalo jen několik kilometrů do další zastávky, když se přede mnou objevil celkem zvláštní most s kontrolou. Nijak jsem nad úředníkem nedumala a jelikož jsme nebyli schopní si toho moc říct, ukázal mi, ať jedu dál.

Jenže, jen co jsem most přejela, skočil mi do cesty strážce zákona. Naznačil, ať zajedu ke krajnici a show mohla začít. Je všeobecně známé, že policie v Mexiku je dost zkorumpovaná a na silnicích se jí nevyhne snad žádný turista, a tak jsem byla napjatá, co se bude dít.

S pistolí u pasu se naklonil k mému okénku a z jeho španělského proslovu jsem nechytila ani prd. I on tušil, že mluví trochu zbytečně a aniž by se zeptal na doklady nebo řidičák, vytáhl z kapsy mobil a šup, už mi pod nos strkal obrázek přeškrtnuté cigarety.
 

"Jasně, já vím, že kouření škodí zdraví, ale co je zrovna jemu do toho?"

 

A tak jsem prstem ťukala na slovíčko “fumando“ a nechápavě krčila rameny. Strážce zákona se ale nenechal zaskočit. Z jeho proslovu jsem pochopila, že se v Mexiku nesmí kouřit v autě a po další manipulaci s mobilem mi před nosem přistál obrázek dost
 

nelíbivé sumy. 500 dolarů? Tak mu říkám "Pesos?" 
A on že ne, “Dollars!”

 

Teď mi ale vážně spadla brada.  Je pravda, že znalost mexického zákoníku nemám a bohužel ani slovní zásobu, abych se dokázala dohadovat, a tak jsem se chvíli snažila o nějakou komunikaci, ale nakonec jsem začala dolovat v peněžence. Vytála jsem zbylé pesos a tvářila se, že nemám ani dolar. Nicméně tenhle policista, se zase tvářil, že tohle mu nestačí. Chvilku jsme se ruce nohy dohadovali, ale nakonec začal v peněžence dolovat i Radánek (můj spolucestovatel). Bohužel, z té jeho vykoukly stovkové dolarové bankovky, a tak jsme byli nahraní. Sice jsme to nakonec stáhli na 200$ (4500Kč), ale umím si představit lepší způsob, jak tyhle peníze utratit.

Policista si strčil bankovky do kapsy, ukázal mi, že můžu jet a spokojeně, bez jakéhokoliv dokladu, kráčel zpátky ke svému kolegovi. Tak doufám, že aspoň kluci vzali své manželky na hezkou večeři, když už jsme je takhle zasponzorovali.

Jinak jsem na internetu nic o kouření v autě nenašla. Takže pokud vyrazíte na road trip po Mexiku, dejte si pozor prakticky na všechno.

 

bottom of page