• White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

© 2019 by Eri Salcmann

Do Mexika jsem vyrazila opravdu nepřipravená. Původním plánem byla Nicaragua, ale vzhledem k místním událostem a politické situaci (desítky mrtvých při pouličních demonstracích), jsem nakonec koupila letenku do Mexika. Tentokrát jsem za dobrodružstvím nevyrazila sama, přijel kamarád, český Tom Cruise (Radánek z Polné) a byl natěšený od samého začátku.

 

Po pár dní relaxu na plážích v Cancúnu jsme se rozhodli půjčit auto a objet Yukatán. Vybrali jsme VW Polo, mimochodem půjčení auta tu vyjde opravdu levně a vyrazili za dobrodružstvím. Během dvou týdnů jsme urazili asi 3,5 tisíce kilometrů a dojeli až k břehům Tichého oceánu a to přímo do místa jménem Salina Cruz, legendárnímu surfařskému spotu.

 

Ne, že bych toho o Mexiku nevěděla dost, ale průvodce a možná nebezpečí jsem zrovna nastudovaná neměla. Užívala jsem si jízdu kolem Mexického zálivu,. Ten horký vzduch, blankytné moře a v tom vidím strážníka u silnice, který mi ukazuje, ať zastavím.

Dost jsem znejistěla! Je všeobecně známo, že korupce ve střední Americe frčí naplno a jen málokdy se vyhne turistům. Navíc jsem už slyšela pár nepříjemných příběhů o místní mafii, ale byl to policajt, tak co sem mohla dělat. Sjela jsem ke krajnici a nechala ho chvíli mluvit. Z těch španělských výrazů jsem nepochytila ani prd a i on tušil, že mluví trochu zbytečně. Vytáhl mobil a do překladače napsal, že jsem překročila rychlost a že jsem kouřila v autě. "Cože? No dobře, asi jsem překročila rychlost,

 

ale co to kouření" ťukala jsme na displej na slovíčko fumando.

Hbitě sepsal v mobilu něco dalšího a šup, už mi ukazoval fotku s přeškrtnutou cigaretou a u toho částky peněz. No nebyl to zrovna moment, kdy bych se chtěla hádat. Znalost mexického zákoníku je pro mě velká neznámá a tak jsem se zeptala "How much (kolik)?". Chvíli přemýšlel a říká "quinientos". Nooo tohle slovíčko si z hodin španělštiny ještě pamatuju a tak mi spadla brada. "Pět stovek dolarů? No to isi asi dělá pr..?" 

Jenže nedělal a já jsem zrovna nebyla v náladě se hádat s někým, kdo má za pasem pistoli a anglicky umí jen 'Hi'. Nezbývalo, než začít smlouvat a vytáhnout z peněženky "všechno" co mám.

Nakonec si vzal 200 dolarů (4500), strčil si je do kapsy a ukázal, že můžu jet. Takže jsem tím URČITĚ přispěla do kasičky místního policejního sboru.

 

mexiko.gif
tlacitka-cancun.gif
tlacitka-isla-mujeres.gif
tlacitka-majské.gif
tlacitka-dobroty-mex.gif