• White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

© 2019 by Eri Salcmann

Myslela jsem si, že v jídle mám celkem přehled. To co mi představil Myanmar, se mi pořád zdá jako nemožné. No řekněte sami 

Znáte nějakou Barmskou/Myanmarskou

specialitu a nebo restauraci?

 

Ani já jsem neznala a proto jsem okoukala doslova jako blázen na meníčka místních ‘restauracích’. To, že je v Myanmaru opravdu levno asi zmiňovat nemusím, ale pro představu: v opravdu drahé restauraci vás hlavní jídlo vyjde na 400kč, ale to mluvím o opravdu TOP turistických místech. Na ulici a v obyčejných hospodách jsem platila max 100kč a to spíš v hlavním městě, Yangonu. Nejlepší je, zajít si na jídlo jako místní, prostě na ulici.

Pro mojí první zkušenost jsem si vybrala bezpečně vyhlížející kuchyň, kterou jsem už nějakou dobu sledovala z okna hotelu. Musela jsem trochu okouknout jak to chodí, abych nebyla za úplného pitomce . Tahle restaurace byla několik shromážděných židlí a stolků na chodníku, Procházeli mezi nimi kolemjdoucí, ale i velmi zkušeně i obsluha. Když jsem dorazila já, byly všechny stolečky obsazené. Místní boss usadil na volnou židli vedle postaršího pána, který zvědavě a velmi nenápadně pokukoval. Nebyl samozřejmě jediný! Už když jsem přicházela, zaregistrovala jsem dost podivné zvuky od přísedících. Nebylo to vyloženě pohvizdování, spíš takový zvuk, jako když posíláte imaginární pusu. No nic, říkala jsem si, toho si nebudu všímat.

Během minuty přede mnou přistálo menu, kde jsem nerozuměla jedinému slovu. Jediné co bylo jasné, výběr je ze dvou možností. ‘Tak třeba vyberu číslo jedna’ . Super rychlá obsluha, to se musí nechat. Na stole mi přistála polévka, salát, maso (nemám tušení jaké) a rýže. Všechno to do mě zahučelo jako bych týden nejedla… Famózní jídlo… I můj spolusedící udiveně koukal, jak rychle všechno zmizelo… Teď už jen zaplatit a jdu na kutě. Snažila jsem se odchytit obsluhu, ale nic nefungovalo… mávání, pokukování, peněženka na stole… hmmm… a v tu chvíli můj přísedící udělal přesně ten zvuk, který jsem registrovala všude okolo,

 

zkuste si to, jako když chcete poslat vzdušnou pusu

Tak se tady totiž volá obsluha…

 

V Myanmaru jsem ochutnala spoustu nových věcí… Je to opravdu chudá země a dlouho byla dost odříznutá a pravděpodobně proto si tady vytvořili vlastní kreace z opravdu unikátních surovin, takže co nevynechat.

 

Tea Leaf Salad (Laphet Thoke) – jednoduše salát z čajových lístků, který se smíchá s další zeleninou, ořechy a rybí omáčkou (variací jsou stovky)

Laphet Thoke – dušená zelenina v pálivé fazolové omáčce

Plněné tofu,  nepřeberné množství salátů, Barmské curry a indické variace jsou taky špičkové.