• White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

© 2019 by Eri Salcmann

Pokud zavítáte do těchto končin je několik dobrot, které nesmíte vynechat. Vietnamské speciality, jako jsou summer nebo spring rolls, Banh xeo či Pho jsou dnes dostupné po celém světě, ale když jsem ve studené a velmi rušné Hanoji usedla na židličku s plastový stolkem dětské velikosti a dostala obrovskou misku vonícího Pho Bo za zhruba 10 korun, bylo to jako bych jedla tuhle polévku poprvé. Vietnam je díky místní kuchyni tak nějak celý

provoněný rybí omáčkou, limetou a koriandrem
a takřka žádné jídlo se neobejde bez rýže nebo nudlí. 

 

Čekání na vlak ve městě Da Nang bylo samo o sobě dost zvláštní. Pokud máte platnou jízdenku zavřou Vás v čekárně a na peron pustí, až když vlak stojí ve stanici. Po otevření dveří to bylo jako ve stádu zvířat. Všichni se hnali k vlaku. Já jsem s sebou ještě pro jistotu vláčela svůj přecpaný loďák a tak mi to po tom štěrkovém terénu zrovna moc nešlo. Taky jsem už trochu mžourala hlady a pokukovala kolem, jestli bych na poslední chvíli nesehnala nějaké jídlo, protože mě čekalo nějakých 11 hodin ve vlaku.

 

Na kraji peronu bylo pár stánků a stačilo zabloudit pohledem k jednomu z nich. Prodejce hned hbitě identifikoval, že sháním něco k jídlu. Gestem ukázal jednu porci a já jsem kývla ani jsem nevěděla na co. Dalším mávnutím mi naznačil, ať pokračuji k vlaku. Dost nemotorně jsem narvala sebe i svoje monstrózní zavazadlo do uličky a tlačená davem nastupujících našla svoje sedadlo. Jediné, co mě napadlo, bylo vystrčit hlavu z okna a zjistit, jestli mě šéfkuchař najde. A podařilo se… S balíčky obíhal okénka a našel i mě. Přesto, že průvodčí už jasně mával k odjezdu, ještě jsem mu stihla hodit bankovku a spokojenost byla na obou stranách. Trochu jsem se z toho zážitku opotila a tak jsem jen dosedla na své místo a rozbalila tajemnou svačinu.

 

Nezklamal! Byla to Banh Mi, pozůstatek francouzské kolonizace. Bageta, kterou ve Vietnamu seženete na každém rohu a styl se liší stánek od stánku. Ta nejoriginálnější a zároveň nejnadupanější verze je plněná zeleninou, paštikou, omeletou, koriandrem, nakrájeným párkem a kombinací omáček. Vlak už uháněl směr Nha Thrang a já jsem se s chutí zakousla a užívala si poslední (letos) pohled na město Da Nang.

tlacitka.gif
tlacitka-mui-ne.gif
tlacitka-sai.gif
tlacitka-nha-trang.gif
tlacitka-hanoi.gif
da-nang.gif
tlacitka-food.gif