• White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

© 2019 by Eri Salcmann

V Panamě jsem strávila 5 týdnu a utekly jako voda. Tři týdny jsem se pečlivě věnovala studiu španělštiny v Panama city, v místní jazykovce ve staré části města – Casco Viejo (1673) a každý den jsem se doslova procházela historií.

 

Panama city je zvláštní město s ještě zvláštnější atmosférou. Jako by bylo rozděleno na několik částí – stará, pro chudé a bankovní city. Z jedné  části do druhé se dostanete během několika kroků a tak se mi nejednou stalo, že jsem se ocitla doslova vedle slumu, kde mě aktivně zastavila policie, abych tudy nechodila. Tohle 4 milionové město je známé pro své party, drogovou aktivitu a také kriminalitu, ale toho já jsem svědkem nebyla. Naopak, během karnevalu, jsem u zábran musela odevzdat doslova všechno, co jsem měla u sebe a nikde jsem ani náznakem nezahlédla sebemenší problém.

 

Co se lidí týče, nějak nevím, jak je mám zařadit. Nejsou ani příjemní, ani nepříjemní, trošku divně na mě koukali, ale vlastně si žijí svým životem, který je jiný, než jaký známe z Evropy.


Procházet se po ulici s natáčkami na hlavě,
nebo jenom v županu je tady asi normální.

 

Co určitě stojí za návštěvu je ostrůvek Taboga, na který se dostanete z Panama city pomocí ferry a jízda trvá asi 30 min. Tenhle mini ostrůvek nabízí neskutečný výhled na skyline Panama City a zároveň vylidněnou pláž, kde si můžete usrkávat kokos za dva dolary.

 

Tím největším lákadlem je ovšem nedaleký Panamský kanál, kam jsem vyrazila hned první víkend.

 

Panama ovšem nabízí víc než jen tuhle světoznámou památku o tom jsem se přesvědčila na vlastní kůži. Na dva týdny jsme si pronajala auto a vyrazila. Dostala jsem různá varování: hlavně se vyhnout Portobello, město plné drog. Rozhodně nejezdi k hranicím s Kostarikou, tam už zmizelo x lidí za nevyjasněných okolností a ať tě ani nenapadne jezdit přes Fortuna forest reserve. No tak můžete zkusit hádat, jak můj výlet Panamu vypadal a nebo si to přečtěte v dalších cestopisech:)

tlacitka-panama.gif
tlacitka-portobelo.gif
tlacitka-darien.gif
tlacitka-bocas.gif