top of page
uvodni-tema-Kuala.gif

KUALA LUMPUR

Velkoměsto a hlavní město Malajsie nabízí snad vše, co k životu potřebuju a proto je i mojí oblíbenou zastávkou.

 

Mrakodrapy, módní značky, stylové restaurace všeho druhu, high tech zábava, ale i tradiční trhy a náboženské svatostánky. Jedním z těch nejznámějších míst tady v Kuala Lumpur jsou Batu Caves. Ročně sem zavítají tisícovky lidí a letos (2019) jsem jedním z nich i já.

V podvečerních hodinách je to jedinečná podívaná a už z dálky je zřejmé, že tohle není jen tak obyčejné místo. Největší socha Malajsie, 40ti metrové vyobrazení Lorda Murugani se třpytí v záři reflektorů a svým zlatým tělem chrání posvátné místo, přes sto let starý chrám skrytý v útrobách jeskyně. K místu zasvěcenému Lordu Subramaniarovi (Karttikeya),  vede 272 pestrobarevných schodů a právě večer je ideální čas na návštěvu. Nejen, že do mě nepralo to žhavé malajské slunce, ale taky je tu v pozdních hodinách celkem klid. Celá podívána je pod nočním osvětlení trochu dramatičtější a hra stínů nechává mojí představivost pracovat.

Pod prvním barevným schodem jsem si sundala boty, stejně jako další miliony lidí. Ani já nechci tenhle svatostánek znečistit a bosá jsem stoupala k tajemným jeskyním. Se zvednutou hlavou  a upřeným zrakem k obrovskému otvoru ve skále mi vůbec nedošlo, jak vysoko už jsem. Přišlo mi to jako chvilka a už jsem procházela zdobnou hinduistickou bránou do hlavní jeskyně. Neuvěřitelná podívaná. Nejen díky náboženským dekoracím, hinduistickému božstvu rozmístěnému po celé jeskyni, ale především díky velikosti tohoto přírodního útvaru, těchto jeskyních katakomb. Obrovskou stropní propadlinou jsem viděla plápolající hvězdy. Je skoro zázrak, že jsem pořád ve městě a tohle místo působí jako oáza klidu. Skoro jsem si vykroutila hlavu, aby mi neunikl ani jediný detail… Když …

 

„Aaaa…. Neeee… do prdele… no fuj… tak to si dělají pr…“

 

nadávala jsem, rozčilovala se a přeskakovala z místa na místo. Právě kolem mě přeběhla krysa a trochu mě po noze pozdravila tím svým ocasem. Myslela jsem, že je po mě. To se mi snad zdá. Až do teď oslepena výzdobou jsem naprosto přehlédla ten nenápadný pohyb v každém rohu a za každou dekorací. Krysy jsou tu všude.

 

No tak hlavně, že jsem si musela sundat boty, abych jim to tady nezasvinila. Vítejte v krysí jeskyni, mělo by být napsáno na ceduli před vstupem....

 

tlacitka-malaj.gif
tlacitka-ipoh.gif
tlacitka-Kuala.gif
tlacitka-pangkor.gif
tlacitka-Langkawi.gif
tlacitka-malaj-dobro.gif
bottom of page