top of page
gili meno.jpg

GILI MENO

z Gili Trawangan se k tomuto ostrůvku dá jednoduše doplavat. To je způsob jaký využívají místní. Většinou se jich sejde parta, seženou si nějakou kládu za kterou se všichni zachytí rukama a společnými silami se tak přesouvají z ostrova na ostrov. Pro mě teda nic moc představa a tak jsme raději zvolili loď.

I přesto, že je Gili Meno z téhle trojice ostrovů nejmenší, nachází se na něm sladkovodní jezero, které bylo cílem našeho výletu. Celý ostrov se dá obejít asi za 40 minut takže najít vodní plochu byla hračka. První, co mě praštilo do očí, byla improvizovaná stezka z barelů plněných vzduchem napříč jezerem. Zřejmě nějaká opuštěná atrakce pro turisty, která mě zlákala, ale po pár minutách balancování jsem věděla, že to byla pěkná blbost.
 

Ač to z břehu vypadalo jako jednoduchá procházka, opak byl pravdou. Barely už dávno ztratily svoji stabilitu, dokonce i poměrně velká část téhle stezky uplavala někam do neznáma a tím se překonání tohohle improvizovaného chodníku stalo noční můrou. Nicméně nejsem z těch, co by dobrodružství vzdali, a tak jsem se asi po hodině doslova doplazila na druhý konec. Na závěr ještě dřevěný polorozpadlý most, ale nakonec jsem šťastně doskočila na pevnou zem. Rázem jsem se ocitla  uprostřed zahrady plné prapodivných vynálezů a dekorací, které byly všechny z odpadů. Po pár minutách okukování se objevil i majitel/správce tohoto prapodivného místa a hned mi nabídl drink z jeho improvizovaného baru,

kde přímo nad mojí hlavou vlála česká vlajka.

Jakože cože? Česká vlajka a tady? Proč, jak, kdo, kdy... Těch otázek jsem měla asi milion a na všechny jsem dostala odpověď. Adi, místní domorodec, si zapálil jointa a rozpovídal se o tomhle výukovém středisku. Děti se tu učí recyklovat, jak zacházet s odpadem, jak být užitečnými pro tuhle planetu. Co ale bylo úplně nejlepší na celém tomhle příběhu?

Spoluzakladatelem projektu Trash Hero je Čech Jan Bareš.

Jestli ho někdo znáte tak mi dejte vědět, ráda bych s ním zašla na pivo. Když jsem listovala úžasnou brožurou a poslouchala další a další příběhy, které Adi vyprávěl, byla jsem nesmírně hrdá, že právě tenhle kluk z Čech vytvořil úžasný program, který funguje i daleko za hranicemi naší země.

Mrkněte na to: Trash Hero

 

 

 

tlacitka-gili.gif
tlacitka gili meno.jpg
tlacitka.gif
tlacitka lombok.jpg
tlacitka-ari.gif
tlacitka-dobr.gif
bottom of page