• White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

© 2019 by Eri Salcmann

KOH SAMUI

Ostrov zalitý sluncem s nabídkou překrásných resortů, luxusních restaurací a bělostných pláží. Ostrov, o kterém se mluví jako o tropickém ráji.

 

Na Koh Samui se pějí ódy a nejeden z mých známých se sem touží podívat. Já bych tenhle ostrov spíš nazvala ‘ostrov skvělého marketingu’. Místo, kde se o Thajsku nedozvíte nic. Koh Samui je ostrov pro turisty – dovolenkáře, kteří rádi stráví zasloužené volno na retortové pláži nebo u bazénu, vyrazí na fakultativní výlet s řidičem a k večeři si dají filet Mignon nebo Spaghetti Carbonara.

 

Mě ale tenhle způsob cestovní nenaplňuje. Když jedu do Thajska, toužím zažít Thajsko a tak pro mě byla tahle zastávka trochu zklamáním. Nakonec už mám s čím srovnávat. Mě neuchválily ani místní pláže, ani night market, ani obchoďák nebo kino… naštěstí jsem to nevzdala a nakonec zažila jedno malé dobrodružství.

Půjčila jsem si skůtr a vyrazila k Peak Eye View (maps.me). Bod v mapě, který se tváří jako restaurace v neturistických kopcích uprostřed ostrova. Tenhle cíl sliboval výhled na ostrov a tak jsem vyrazila. Díky tomu, že Koh Samui je malý ostrov (objedete ho za cca hodinu), jsem do restaurace dojela za nějakých 30 min. A jooooo, restaurace na úpatí kopce tam opravdu je, ale prázdná a zavřená. Naštěstí je tak nějak přístupná a tak jsem si tu dala vodu, kterou vozím sebou a pokochala se výhledem do kraje. Pořád to ale nebyl výhled, ve který jsem doufala. Tak netrvalo dlouho a já zase sedala na skůtr a rozhodla se pokračovat cestou do kopců, bez jediné představy, co mě tam čeká.

 

A čekalo... asfaltka se zvedala a jemně kroutila do zatáček. Stromy začaly řídnout a výhled do kraje se pomalu otevíral. Na horizontu se prolínaly odstíny modré, jak se blankytné nebe propojovalo s mořskou hladinou.  Lodičky, které se jemně pohupovaly na vlnách, vypadaly z téhle výšky jen jako hračky do vany. Slunce se odráželo od hladiny a dávalo úpatím kopců temně zelenou barvu. Já jsem doufala ve výhled na celý ostrov. Cíl byl jasný. Dojet až na samý vrcholek kopce a podívat se na všechny strany Koh Samui, které omývá mořská voda.

 

Ještě kousek a cvaknu to.‘

 

běželo mi hlavou. Když už jsem si říkala, že za touhle zatáčkou bude to pravé místo, opravdu jsem musela ze skůtru sesednou. Jenže to nebylo kvůli fotce. Přede mnou se totiž objevila železná brána, před kterou postávala ozbrojená vojenská stráž. Tady uprostřed ničeho. Koukali na mě stejně vytřeštěně jako já na ně. Moc turistů sem zřejmě nezavítá. Trochu ztuhle jsem se usmála, ani se nepokoušela ze sebe dostat nějakou větu a úplně zaskočená a bez fotky jsem vyrazila zpět. 

tlac-thailand.gif
tlacitka-KP.gif
tlacitka-pattaya.gif
tlacitka-koh-samui.gif
tlacitka-phiphi.gif
tlacitka-thai-dobro.gif