• White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

© 2019 by Eri Salcmann

JAVA

Pátý největší ostrov Indonésie je z Bali co by kamenem dohodil a tak mi rozhodování, kam se vydat dál, netrvalo moc dlouho. Když jsem nasedala na ferry, věděla jsem, že se musím za tři týdny dostat z východu na západ ostrova, do hlavního města Jakarty, odkud mi letí letadlo. Co se bude dít mezi tím, to nechám osudu. Plus mínus jsem se přesunula 1000 km a viděla jak nejvíc to šlo, ale i tak se mi zdá, že to nestačilo. Za sebe bych doporučila největší buddhistický chrám na světě Borobudur, noční výstup na Kawah Ijen a rozhodně aktivní vulkán Mt. Bromo. 

Samozřejmě jsem si ale vybrala ten nejhorší měsíc na cestování, právě začínal Ramadán. V praxi to znamená, že vlaky i autobusy jsou přeplněné, všude narazíte na davy lidí, ale byla to zároveň jedinečná příležitost, jak nahlédnout do místní kultury.

Obyvatelstvo Javy je z 99% muslimské a tak i já jsem pod sílou medii byla trochu nervózní. Naštěstí jsem se na vlastní kůži přesvědčila, že realita je naprosto jiná. Ani jeden špatný pohled, ani jeden nepříjemný komentář, ani jedna minuta, při které bych se cítila špatně. V průvodcích jsem se dočetla, že náboženská témata se na veřejnosti neprobírají, ale mě to nedalo a tak jsem s místními probrala i tuhle stránku. Ochota, trpělivost a velmi vlídný přístup, tak nějak bych shrnula místní obyvatele.

 

Míst a atrakcí, které jsou tu potřeba navštívit je nespočet, ale během těch tři týdnů jsem si nakonec jako největší atrakce připadala já. Situací, kdy mě někdo oslovil na ulici, požádal o fotku, nebo mě pozval k sobě domů na oběd, se děly na denním pořádku. Když jsem v městečku Pangandaran čekala na autobus, už dobrou hodinu, zastavili se u mě dva zvědaví kluci. Rukama nohama jsme si vysvětlili, že čekám na autobus a oni mě na oplátku ujistili, že určitě pojede. Bylo vidět, že by rádi prohodili pár slov, ale moje indonéština byla na stejné úrovni jako jejich angličtina. Po chvilce mlčení a přešlapování na místě se jeden zeptal ‘What is your name?’,

 

‘I am Erika’

a v tu chvíli ten druhý poskočil radostí a s rozzářeným úsměvem vykřikl

‘Yeeees, Amerika, AmErika…’

 

tlacitka-java.gif
tlacitka-borobudur.gif
tlacitka-bromo.gif
tlacitka-Ijen.gif