top of page
uvodni-tema-mayan.gif

Mexické dobrodružství bylo doslova a do písmene neplánované, ale

jeden cíl byl pro mě jasný -
prozkoumat majské památky

Chichen Itza

Asi nejdostupnější a nejnavštěvovanější spot na Yukatánu nabízí zříceniny z období 600-1500. Tím největším lákadlem je Kukulkánova pyramida, pojmenována podle hlavního mayského boha slunce.  Kromě výborné akustiky nabízí během jarní a podzimní rovnodennosti speciální efekt, díky kterému sochy hadů po stranách schodiště vypadají, jako by se plazily po boku pyramidy (had byl znakem boha Kukulkána). Celá pyramida navíc symbolizuje mayský kalendář.
Na pozemcích jsou také dvě cenote, kde probíhaly mayské obřadní rituály. Jedna z nich nese název Studna obětí, kde Mayové prováděli lidské oběti.

Další, co stojí za zmínku, je Velké hřiště, které sloužilo k hraní Tlachtli, při které nejeden kapitán přišel o život.

Na chrámu panen najdete vyobrazení podivných bohů s přilbami, kteří však dodnes nebyli identifikováni a říká se jim včelí bohové. Dalším unikátem je místní observatoř, kruhovitá stavba ve které jsou vyobrazeny postavy bohů a lidí s křídly. Okenní otvory jsou orientovány přesně podle hvězd.

 

Palenque, jinak známé jako Lakamha,

jehož vznik se datuje do druhého století před naším letopočtem, byl moje další zastávka. Nejznámější je zde Chrám nápisů - Temple of the Inscriptions, který byl objeven roku 1949 a ukrýval hrobku, což pro mayské pyramidy není typické. Vstup do hrobky byl uzavřen sarkofágem, který je zdoben velmi detailním reliéfem, který je znám pod názvem Astronaut z Palenque. Jde o to, z jakého úhlu se na obrázek díváte, ale podobnost s astronautem je neuvěřitelná.

 

Calakmul, moje poslední zastávka,

hluboko v deštných pralesích se rozprostírá komplex zřícenin na rozloze asi 2 km, není zrovna zavalen turisty a cesta sem z hlavní silnice trvá +- hodinu. Mayských památek se tu můžete opravdu dotknout a vystoupat dokonce i na jednu z nejvyšších staveb mayské civilizace. Kolem této památky vzniklo pozdvižení v roce 2012, kdy byla mexická vláda obviněna z ukrývání důkazů o existenci UFO ve spojitosti s Calakmulem. Jestli to pravda je, nebo ne, to jsem nezjistila, ale za návštěvu mi tohle místo rozhodně stálo:)

Cancún
bottom of page