• White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

© 2019 by Eri Salcmann

KAMBODŽSKÉ DOBROTY

Nebudu lhát, Kambodžské speciality pro mě byly velkou neznámou a tak, když jsme v městečku Kampot objevily happy pizzu,

 

smála jsem se ještě druhý den.

 

Je to místní specialita. Ale nenechte se mýlit! Není to kvůli tomu, že by Kambodža byla nějak historicky spojena s Itálií, ono totiž o tu pizzu zas až tolik nejde. Pod pojmem 'happy' se skrývá tajemné koření, kterým se pizza doladí. A není to nic jiného než cannabis. Nutno podotknou, že distribuce drog je tady samozřejmě nelegální, ale v tomhle případě, jde zřejmě o nějakou záhadnou výjimku. Cannabis má v místní kuchyni opravdu velkou tradici, takže proč to nezkusit.

Druhým unikátem, který přistál na mém talíři, byl smažený had. Jako úplně vážně

 

jsem si objednala hada

a byla rozhodnutá ho přinejmenším ochutnat.

 

Ten pohled, když ‘to’ přinesli, nebyl nic moc,  ale nakonec jsem se rozhoupala a do té stočené smažené hadičky kousla. Bylo to divný. Trochu tvrdý, trochu měkký a trochu jako kuře. Když už jsem spořádala přibližně polovinu, všimla si mě majitelka restaurace a s úsměvem mi naznačila, že tahle ne.


"Jeeeejda, tak já jsem snad porušila nějakou místní etiketua nebo se tohle jí příborem?" Po chvilce zápasení s angličtinou mi došlo, že se had nejí celý. Mmusí se okusovat okolo ‘páteře’ abyste se vyhnuli kostem, takže je na něm masa asi jako na žížale.

V Kambodže, jako nikde jinde, se vyplatí jíst s domorodcema a ideálně co nejdál od centra. Řekla bych, že cena pokrmů narůstá s každým metrem, kterým se blížíte k turistické oblasti. Opravdu tady není nic neobvyklého, když v restauraci platíte účet jako třeba v Austrálii, ale bohužel ta kvalita nebo servis od toho má hodně daleko.

tlacitka-kamb.gif
tlacitka-koh-rong.gif
tlacitka-kep.gif
tlacitka-kamb-dobroty.gif