top of page
uvodni-tema-digital.gif

Výraz digitální nomád už dnes není žádná záhada a i já patřím do této skupiny. Ale, co že to vlastně znamená právě pro mě? Jak se jím stát? To se Vám pokusím přiblížit v následujících řádcích. Není to cesta lehká, ale co na světě je, že jo? Pokud jste přesvědčeni, že je to přesně pro Vás, pak s chutí do toho, úspěch se dostaví.

Já ke své práci potřebuji počítač a wifi. Jsem ‘graphic specialist’ a tak, věřte nebo ne, jste možná moji práci viděli a ani o tom nevíte. Své výstupy tvořím zásadně digitálně, takže jsem "digitální" a nepotřebuji ani kancelář ani stálou adresu a proto jsem se stala cestovatelem, čili "nomádem".

 

Cestování mi tak trochu pomáhá i při mé práci. Různá časová pásma umím dobře využít a zároveň mám každý den dostatek nových podnětů, které živí moji fantazii.

Co vidím jako nutnost je, že Vám vaše práce musí být zábavou a koníčkem a nic, do čeho se budete nutit. Existuje je spousta oborů, které se dají spravovat pouze od počítače. Samozřejmě, pokud jste truhlář nebo realitní makléř, pak z vás, ve vašem oboru, digitální nomád asi nebude.

Ruce na palubě

POTENCIÁL

Web developeři, grafici, editoři, překladatelé, blogeři, influencři, coachi, fotografové - prodejci fotografií, copy writeři, ilustrátoři, správci reklam a sociálních sítí, virtuální asistenti, online učitelé, obchodníci na burze, online obchodníci a další.

tablety

JAK ZAČÍT

Pokud jste se v některé z digitálních profesí našli, pak si zkuste být ‘digital nomád’ na nečisto. Zkuste pracovat online, najít klienty, komunikovat s nimi a plnit jejich přání. Sami uvidíte, jestli vám to vyhovuje. Zda jste schopni stíhat nasazené tempo, dodržovat termíny, mít spokojené zákazníky a především si uděláte představu, kolik jste schopni si vydělat.

otevřená Laptop

JAK SEHNAT KLIENTY

Tím, že freelancing, už je dnes velmi rozšířený, máte hned několik možností jak začít. Existují platformy, kde můžete hledat nové zakázky a potencionální klienty, např.: Upwork.com, Fiverr.com, Remote.com, Freelancer.com. Nepodceňujte ani vlastní webovky, životopis a reklamu a pokud máte nějaký hodně originální nápad, nebojte se oslovit firmy na přímo.

Pojem sociální síť

BACKUP

Máte za sebou zkušební verzi a jste přesvědčeni, že si vyděláte na živobytí? Pak předpokládám, že už máte dostatek zkušeností i klientů. Přesto nezapomínejte že právě zákaznáků není nikdy dost. 

Nicméně i při úspěšném startu, je vždycky dobré mít backup. Buď jsou to pasivní příjmy (tak to z nás asi moc lidí nemá) a nebo musíte být připraveni, že vezmete nějakou brigádu v destinaci, kde zrovna budete.

globalizace koncept

NEJSTE NA PRÁZDNINÁCH

I když být digitální nomád zní jako práce snů, má to i svá úskalí. Když vybíráte destinaci a ubytování, raději si třikrát ověřte, jaká je tam wifi. Nejednou jsem takhle obcházela hotely a měřila rychlost wifi, abych našla tu nejlepší. Vždycky mám ještě místní simku s maximálním množstvím dat, kdyby se prostě něco po...

Zapomeňte na prokrastinaci, pokud pracujete online a chcete si klienty udržet. Musíte být precizní co se týče vašich výstupů a také termínů dodání. Ideálně, čím dřív tím líp a nikdy ne po smluveném termínu. Reakce na emaily musí být obratem, takže online musíte být opravdu nonstop.

Online nakupování

ÚŘEDNIČINA

Pokud se opravdu rozhodnete vydělávat peníze touto cestou, pak je asi nejlepší zřídit si v ČR živnost. To je celkem maličkost a i já, která absolutně nesnáším úřady, jsem to zvládla. Dřív nebo později zřejmě dáte výpověď ve vaší práci a v tu chvíli si musíte platit sociální a zdravotní,. Tyhle částky se určují z vašich příjmů a můžete si je jednoduše vypočítat v různých online kalkulačkách. A ač je to k pláči, protože jako digitální nomád asi nebudete žít v Čechách, i tak musíte v ČR odvádět daně.

tlacitka-eri.gif
tlacitka-solo.gif
tlacitka-digi-nom.gif
bottom of page